Ciasto Uśmiech Teściowej przyciąga nie tylko swoją nazwą, ale także obłędnym smakiem. Przepis.

Ciasto o nazwie uśmiech teściowej

Choć do dziś nie jest do końca jasne dlaczego to pyszne ciasto nosi nazwę uśmiech teściowej, to jedno jest pewne to wyjątkowy deser, który warto przygotować. Ciasto to z pewnością posmakuje rodzinie i gościom. Doskonale sprawdzi się jako słodki dodatek do kawy, czy też herbaty. Słodkie jabłka oraz masa budyniowa to niesamowita kompozycja smakowa, która skradnie serca gości, domowników oraz nasze.

Oto składniki potrzebne do przygotowania ciasta:

  • 3/4 szklanki cukru pudru oraz odrobina cukru pudru do posypania,
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia,
  • kostka zimnego masła około 200 g,
  • 1 średniej wielkości jajko,
  • 2 żółtka,
  • dwie łyżki stołowe gęstej śmietany najlepiej 18%,
  • 3 szklanki mleka,
  • 3 szklanki pszennej mąki tortowej, najlepiej typ 450,
  • 2 opakowania budyniu waniliowego bądź śmietankowego,
  • 1 kg słodkich jabłek,
  • jedna łyżeczka masła,
  • jedna łyżeczka bułki tartej,
  • niewielka ilość soku z cytryny.

Sposób przygotowania:

W pierwszej kolejności należy dokładnie umyć jabłka. Jabłka obieramy i kroimy w ósemki. Następnie jabłka należy przełożyć do miski i zalać je zimną wodą z dodatkiem kilku kropel soku z cytryny. Dzięki temu nasze jabłka niż ciemnieją. W kolejnym kroku na stolicę należy przesiać mąkę.

Następnie należy pokroić masło w kostkę i zetrzeć na tarce, najlepiej na grubych oczkach. Starte masło należy połączyć z przesianą mąką oraz łyżeczką proszku do pieczenia. Jajko, dwa żółtka, a także dwie łyżki śmietany należy roztrzepać delikatnie widelcem w osobnej małej misce.

Całość mieszamy do uzyskania jednolitej masy, a kiedy uzyskamy jednolitą masę dodajemy do ciasta i wszystko razem zagniatamy, najlepiej szybkimi ruchami. Gdy to zrobimy i ciasto nasze będzie gotowe należy podzielić je na dwie równe części i zawinąć w folię spożywczą, a następnie włożyć do lodówki na około pół godziny.

Międzyczasie można przygotować formę do pieczenia ciasta, najlepiej o wymiarach 36cm na 25cm. W tym celu należy posmarować ją odrobiną masła lub innego tłuszczu i posypać równomiernie bułką tartą. Po wyjęciu ciasta z lodówki należy je rozwałkować i wyłożyć równomiernie na blachę.

Gdy jedna część ciasta będzie się znajdować już na blaszce należy dokładnie ją ponakłuwać na przykład za pomocą kuchennego widelca. Gdy to zrobimy przechodzimy do miski z jabłkami, które trzeba wyjąć z wody, odsączyć na przykład za pomocą ręcznika kuchennego i ułożyć równomiernie na cieście.

Gdy jabłka znajdą się już na cieście wówczas należy delikatnie oprószyć je ulubionymi przyprawami, które dodajemy do szarlotki na przykład cynamonem. Do większej miseczki należy wlać pół szklanki chłodnego mleka wsypać budynie i dokładnie wymieszać tak aby nie pozostawały w masie żadne grudki.

Jeśli budynie nie zawierają sobie cukru należy dosypać zalecaną ilość cukru podaną na opakowaniu każdego z budyniów i dokładnie wszystko wymieszać aż cukier całkowicie się rozpuści. Następnie pozostałe mleko należy przelać do rondelka i podgrzewać najlepiej na małym ogniu aż do wrzenia.

Gdy mleko się zagotuje wlewamy do niego zawartość miseczki z wymieszanymi budyniami i dalej gotujemy ciągle mieszając. Gotową jeszcze gorącą masę budyniową wylewamy bezpośrednio na ułożone na cieście jabłka. Całość przykrywamy drugą połową rozwałkowanego ciasta.

Piekarnik należy rozgrzać do temperatury 180 stopni Celsjusza i wstawić ciasto. Całość pieczemy przez około 45 minut. W sytuacji gdy ciasto zacznie zbyt szybko być rumiane należy przykryć je dodatkowo papierem do pieczenia bądź folią aluminiową.

Po ostudzeniu ciasta należy wyjąć je z foremki i posypać cukrem pudrem zmieszanym na przykład z odrobiną cynamonu. W ten oto sposób ciasto jest gotowe do jedzenia.