Oto kilka ważnych wskazówek, które pomogą prawidłowo zasiać koper, tak aby bujnie rósł.
Świeży koperek ma wspaniały aromat, który sprawia, że trudno wyobrazić sobie obiad w upalne dni. Nadaje on szczególny smak tradycyjnym letnim potrawom, takim jak młode ziemniaki i sałatki z młodych warzyw.
Zebrałeś już koperek z nasion, które wysiałeś wiosną. To wspaniale! Mimo że koper można wysiewać w środku lata, można go zbierać także jesienią. Pozwoli to dłużej cieszyć się jego smakiem. Oto najważniejsze rzeczy, o których należy pamiętać, siejąc koper w lipcu.
Prawidłowe wysianie kopru w lipcu jest jednym z najważniejszych aspektów
Dobrze dostosowana gleba
W pierwszej kolejności należy wybrać dobre miejsce dla kopru. Najlepiej, aby było ono jak najbardziej nasłonecznione. Przed wysiewem nawozić glebę (najlepszy jest nawóz organiczny: humus, kompost). Unikać nawozów wapniowych.
Prawidłowe przygotowanie nasion
Przygotowanie nasion do siewu powinno być wykonane co najmniej dwa dni wcześniej. Nasiona należy umieścić na kawałku bawełnianej tkaniny lub gazy i pozostawić do namoczenia w wodzie. Wodę należy zmieniać trzy razy dziennie. Jeśli nasiona zostaną zasadzone w glebie, wykiełkują w ciągu tygodnia. Jeśli nie masz gleby, nasiona wykiełkują po około tygodniu. W przeciwnym razie może upłynąć do dwóch tygodni, zanim pojawią się pierwsze pędy.
Prawidłowy wysiew
Bardzo ważne jest prawidłowe rozmieszczenie otworów w glebie. Powinny one mieć głębokość około 3 cm, a odstępy między nimi powinny wynosić co najmniej 25 cm. W dobrym sąsiedztwie powinny znaleźć się inne warzywa. Koperek to dobry wybór na miejsce obok sałaty, rzodkiewki i cebuli.
Przerzedzanie
Bardzo ważne jest pozbycie się nadmiaru pędów po wypuszczeniu pierwszych pędów. Po podlaniu należy powtórzyć ten proces. Młode pędy nie powinny być zbyt mocno ściskane, aby mogły rosnąć w odpowiednim tempie. Gdy na pędach pojawią się 3-4 liście, należy je przerzedzić. Najlepsza odległość między pozostałymi pędami powinna wynosić 3-5 cm.