Wiele przypraw kuchennych posiada liczne właściwości lecznicze. Do nich należy chociażby wszystkim dobrze znany liść laurowy.
Mało kto wie, że z niego może być skuteczne antidotum na liczne zdrowotne perturbacje. Liście laurowe są niezastąpionym dodatkiem do niejednego tradycyjnego dania. Któż nie pamięta z dzieciństwa babcinego bigosu czy barszczu, z którego trzeba było wyłowić aromatyczny listek?
Zajadając potrawę z jego dodatkiem, raczej nie zastanawialiśmy się nad tym, jak ten zielarski surowiec może wpłynąć na nasz organizm. Tymczasem już w epoce starożytnej liści laurowych używano do celów medycznych. Korzystajmy zatem z wypróbowanych metod naszych praprzodków.
Lecznicze walory liści laurowych
Dobre dla cukrzyków: wystarczy dwa razy dziennie zażyć odrobinę sproszkowanych liści, by pobudzić trzustkę do produkcji insuliny i obniżyć poziom glukozy we krwi.
Serce jak dzwon: liście laurowe, dzięki zawartości związków flawonoidowych (tj. kwas kawowy i rutyna), redukują nadmiar cholesterolu oraz działają ogólnie wzmacniająco na mięsień sercowy.
Balsam dla żołądka: przyprawa jest niezawodnym remedium na wszelkie problemy gastryczne. W takich przypadkach najlepiej sprawdza się w formie naparów.
Naturalny środek przeciwbólowy: kto zmaga się z bólem stawów, powinien wypróbować kurację z udziałem laurowych liści. Działają one przeciwzapalnie, a w przeciwieństwie do syntetycznych preparatów nie wywołują efektów ubocznych.
Profilaktyka antyrakowa: z przeprowadzanych badań wynika, że liście laurowe mogą likwidować komórki nowotworowe, zwłaszcza w przypadku raka piersi. Oczywiście nie zastąpią stosownej medycznej interwencji, ale warto je stosować wspomagająco lub zapobiegawczo.
Laurowy opatrunek: przy trudno gojących się ranach bądź uporczywych bliznach liście sprawdzają się znakomicie. Wykazują silne właściwości antybakteryjne, dlatego są doskonałym antyseptykiem.
Na gardło i kaszel: laurowa kuracja oczyszcza drogi oddechowe. Można wypijać napar z liści albo stosować inhalacje.
Bujna czupryna; jeśli Twoje włosy są osłabione i nadmiernie wypadają, płucz je w naparze z liści laurowej. Taki naturalny specyfik poradzi sobie też z łupieżem.