Jak już wcześniej wspomniano, magnez jest odpowiedzialny za prawidłowe działanie naszego układu sercowo-naczyniowego. Jest wykorzystywany przede wszystkim jako środek zapobiegawczy we wszelkiego rodzaju chorobach serca.
Okazuje się jednak, że magnez także wspomaga leczenie układu sercowego. Podaje się go dożylnie osobom po przebytym zawale serca. Jego działanie opiera się głównie na przeciwdziałaniu wytworzenia skrzepów i wystąpienia kolejnego zawału.
Niedobór magnezu to coraz częstszy problem naszego społeczeństwa. Powoduje go szybki styl życia, mała aktywność fizyczna, zła dieta. Pierwszymi objawami niedoboru magnezu w organizmie są rozdrażnienie, nerwowość, napięcie.
Następnie pojawiają się kołatanie serca, zmęczenie i bezsenność. Niedobory magnezu powodują także bóle głowy, nudności, wymioty, migreny, skurcze mięśni, drętwienie kończyn, zmiany osobowości, lęki czy właśnie nieprawidłową pracę serca.
Ostatnie doniesienia naukowców potwierdzają, iż długotrwałe niedobory tego pierwiastka zwiększają ryzyko już bardzo częstych chorób, takich jak miażdżyca czy nowotwory.