Nie bagatelizuj niedoboru magnezu. Zwiększa ryzyko zawału serca. Oto 17 źródeł magnezu, które warto dodać do diety

Jeśli cierpisz, na którekolwiek z wymienionych objawów i podejrzewasz, że może być to związane z niedoborem magnezu koniecznie powinieneś wprowadzić do swojej diety produkty bogate w magnez.

Są to m.in. kapusta chińska, kiełki pszenicy, jarmuż, brukselka, brokuły, sałata rzymska czy szpinak. Chodzi tu głownie o zielone warzywa. 

Innymi źródłami magnezu są produkty zbożowe, takie jak kasza gryczana, ale też rośliny strączkowe, orzechy, owoce morza, kakao. Poszerz więc też swoją dietę o np. awokado, dynię, ryby, nasiona słonecznika, orzechy nerkowca, migdały, siemię lniane, a także przyprawy takie jak kminek, pietruszkę, gorczycę czy koper włoski.

ZAPOTRZEBOWANIE NA MAGNEZ

Zapotrzebowanie na magnez jest uwarunkowane trybem naszego życia, płcią oraz wiekiem. Narodowy Instytut Zdrowia w Stanach Zjednoczonych zaleca średnie dzienne spożycie magnezu na poziomie 310 miligram dla kobiet i 400 miligram dla mężczyzn. U dzieci i młodzieży ta dawka jest większa, ponieważ magnez odpowiada za prawidłowy rozwój dzieci.

Zalecane dawki to m.in.:

  • niemowlęta – 30mg
  • dzieci do 3 roku życia – około 130 miligram
  • chłopcy od 10 do 12 roku życia – 240 miligram, a od 13 do 18 roku życia – 410 miligram
  • dziewczynki od 10 do 12 roku życia – 240 miligram, od 13 do 18 roku życia – 360 miligram

Z diety przyswajamy około 30-40% magnezu, a więc nie jest to dużo. Warto więc poszerzyć swoją dietę o wartościowe suplementy, które pomogą nam utrzymać magnez na właściwym poziomie.

Czytaj dalej