Niepozorne, a stanowią prawdziwą pomoc dla każdej kobiety. Liście malin – Zrywaj je w czerwcu, gdyż wtedy mają największą moc.

Jeszcze nasze babcie liście malin wykorzystywały niemal tak samo często jak owoce zdając sobie sprawę z ich dobroczynnych właściwości, dzięki którym są w stanie zastąpić nawet niektóre leki.

I chociaż najwięcej prozdrowotnych właściwości liście malin mają w maju i w okresie kwitnienia, warto tak naprawdę zbierać je aż do jesieni.

Liście malin szczególnie dużo bogatych składników mają do zaoferowania kobietom pełne są bowiem witamin, szczególnie witaminy B12, i rzadkich kwasów organicznych, które szczególnie zbawiennie działają na ludzki organizm.

Medycyna ludowa wykorzystywała więc liście malin do leczenia problemów skórnych, stanów zapalnych jamy ustnej, u kobiet zaś szczególnie sprawdzały się do łagodzenia bóli menstruacyjnych. Swoje zastosowanie znajdowały także w leczeniu dolegliwości żołądkowych i biegunce.

Dzięki działaniu podobnemu do żurawiny skuteczne są także w przypadku stanów zapalnych dróg moczowych wypłukując bakterie i przeciwdziałając nawrotom infekcji. Swoją niemałą rolę liście malin mogą odegrać także w końcowym okresie ciąży stymulując mięśnie macicy i przygotowując je do wysiłku jakim jest poród.

Z tego właśnie powodu picia takiej herbaty powinny unikać kobiety znajdujące się poniżej 34 tygodnia ciąży, w ich przypadku nadmierna stymulacja mięśni macicy może bowiem doprowadzić do poronienia. Liście malin są także stosowane w zabiegach typowo pielęgnacyjnych- wywar dodany do kąpieli pozwala zadbać o piękną i promienną skórę, świetnie sprawdza się również w przypadku walki z żylakami.

Zastosowanie liści malin- najpopularniejsze sposoby na wykorzystanie tych dobroczynnych ziół.

Jedną z najprostszych form wykorzystania dobroczynnego działania liści malin są okłady w wywaru, który przyłożony w bolące miejsca łagodzi je działając antyseptycznie i przeciwzapalnie.

Inna forma w której składnik ten możemy przyrządzić to herbata. Aby powstała zebrane i wysuszone liście należy zmiażdżyć a następnie zalać wrzątkiem- powstały napój ma nie tylko zdrowotne działanie, ale także wyjątkowo piękny, letni zapach.

Z liści malin można przyrządzić także prozdrowotną nalewkę, którą należy następnie spożywać trzy razy dziennie, w ilości 3 ml. Świetnie sprawdzi się także do kąpieli oraz jako okład na miejsca objęte egzemą, trądzikiem i żylakami.

Aby przyrządzić taką nalewkę zebrane liście należy najpierw dokładnie umyć, a następnie posiekać. Przygotowane w ten sposób zioła przekładamy do butelki z ciemnego szkła i zalewamy alkoholem do poziomu około 1 cm powyżej poziomu liści.

Zamkniętą szczelnie butelkę odstawiamy w ciemne miejsce na 14 dni, od czasu do czasu mieszając zawartość. Gotową nalewkę odcedzamy i przechowujemy w ciemnym, najlepiej szklanym naczyniu.